Az elmúlt évek egyik legnagyobb újítása a TikTok platform meteorszerű berobbanása volt a hazai (és nemzetközi) piacra is, a lelkes PPC közösség pedig azonnal meglátta a lehetőséget a kíváncsi szemek lefoglalására. Közel két év alatt partnereinkkel 13 Millió Ft-ot költöttünk el a TikTokon kampányokra, de vajon megérte? Derítsük ki együtt!
Izgatottan vártuk a startot
Első – egyetemi – partnerünkkel pont a TikTok zászlósának számító, fiatal közönséget szerettük volna megszólítani, így mondhatjuk, hogy a csillagok is együtt álltak a sikeres teszteléshez. A csapat részéről rendkívüli izgalom volt jellemző, többen már ekkor TikTok felhasználók voltak – így sokakkal ellentétben nem úgy álltunk hozzá, hogy “itt csak táncikáló kislányok vannak”.
Tisztában voltunk vele, hogy a közönség bár fiatalabb, de korántsem csak kiskorúak alkotják. Kommunikációs stílust tekintve arra számítottunk, hogy a lazább stílus el fog férni, de kreatívokat tekintve elsőre a többi platformhoz hasonló videókkal terveztünk.
2022 őszén nem sokan szavaztak még bizalmat a TikToknak, így bíztunk a helyzeti előnyünkben, hogy kevés konkurens mellett hatékonyan fogunk tudni megjelenni és ezzel rögtön kiemelkedő eredményt elérni.
Az alapvető koncepciónk a közösségi építkezés irányába terelt minket, olyan szereplőket alkalmaztunk, akik első kézből tudták átadni az üzenetünk, mivel ők is pontosan abban a helyzetben vannak, mint a közönség többi része. Ezáltal a nyelvezetet és a megjelenést is tűpontosan lefedtük, ugyanis a közönség tagjainál jobb képviselőket lehetetlen megmutatni.
Megleptek a kezdeti tapasztalatok
A TikTokon ekkor kétféle megjelenés volt elérhető: a tradicionális, feltöltött videós hirdetések, és a spark hirdetések, vagy más néven a bejegyzés kiemelések (vagy post boost, dark post, kinek hogy tetszik) – a régebben szocializálódott PPC-s kollégák legnagyobb örömére. Mivel egy csatornát építettünk, logikusan ez utóbbi megoldást választottuk, két legyet ütve egy csapásra.
A fiók felépítésénél kellemes meglepetéssel találtuk szembe magunkat: a hirdetéskezelő konkrétan egy-az-egyben CTRL+C, CTRL+V megfelelője a Metának. Pár finom módosítással sikerült kivédeni a szellemi tulajdon védelme érdekében indított pereket is a platformnak.
A kampány beállításnál beleütköztünk abba az apró problémába, miszerint célzásként Magyarországnál szűkebb területet nem tudunk megadni – egyébként ez később gondot is okozott más partnernél.Hamar éreztük, hogy az itteni elérési és interakciós (arány)számok sokkal jobbak, bizonyos esetben többszörösei másik platforménak. Azonban az is ugyanilyen hamar nyilvánvalóvá vált, hogy milyen jellegű tartalmak működnek, és mik nem.
A TikTok logikáját meg kell érteni és ezt nem lehet kívülállóként megtenni, magyarán: be kell regisztrálni TikTokra és pörgetni kell. Videókat kell nézni, át kell élni az itteni flow élményt, ez ugyanis a lehető legpontosabb meghatározás, ez egy flow. Ha belépsz, alig tudsz kilépni, mindig kell még egy videó. És amint te is TikTok felhasználóvá válsz megérted, hogy miért is dobott ekkorát a közösségi média állóvizén.
A felhasználók irányítják a TikTok irányát, az ő tartalmaik szabják meg a haladási irányt, a tematikát, a stílust, tehát a tradicionális “készítsünk promó videót” szemlélet ablakon kidobott idő és pénz lesz, ki fog tűnni a többi tartalom közül, mint egy rohadt gyümölcs. A hirdetések esetében is, hiába hirdetés, a platformhoz kell igazítanunk minden tekintetben.
Ebből következik a következő tapasztalatunk, meglátásunk: a TikTok a felhasználók elérésére és márkaépítésre a legideálisabb a vállalkozások szempontjából. Lehet vitatkozni és mondani, hogy
de olcsó a kattintás, jól terelünk és olyat is hallottam, hogy de nálunk tök jól értékesít
Persze, de ha szorgalmasak vagyunk és a kattintást lekövetjük analitikában, kiderül, hogy 2mp átlagos munkamenet után ki is lép az oldalról a felhasználó, nem történik cselekvés, vagy aktivitás. Értékesítésben elképzelhető olyan termék, szolgáltatás, ami pontosan illeszkedik a közönséghez és a videó olyan involváltságot vált ki, hogy azonnal feléled az “ezt meg kell vennem” érzés, de ez inkább kivétel, mint szabályszerűség.
Természetesen folyamatosan hasonlítgatjuk a többi platformhoz és az alapvető számokban úgy gondoljuk, hogy legalább hasonló, de akár 20-40%-kal is hatékonyabb tud lenni a konkurens (közösségi) hirdető platformokkal szemben. Mielőtt túl széppé válna, azt hozzá kell tenni, hogy ezt a top funnel kampányok esetében tapasztaljuk. A mid- és bottom funnel kampányok esetében a helyzet sajnos nem fest ilyen jó képet.
Ahogy két bekezdéssel korábban már kifejtettem, a közönség nem szívesen lép ki a TikTok felületéről (míg egy Meta esetében ehhez kellően hozzá vannak szokva a felhasználók, ahogy a Google Ads se idegen nekik) így hamar vissza is térnek. Ezáltal a kattintási és végső konverziós adatokban messze alulmúlja általában a versenytársakat.
Így használjuk jelenleg a TikTokot
Mára több, mint egy tucat fiókot kezelünk a TikTokon és elköltöttünk több, mint 13 millió Ft-ot, megjelentünk 120 millió alkalommal és 205 ezer kattintást termeltünk, így viszonylag magas fokú meggyőződéssel mondhatjuk, hogy vannak tapasztalataink és bevált praktikáink a TikTok hirdetési ökoszisztémájával. Bár az ilyen szintű számokkal dobálózás személyem szerint felesleges és nem ad önmagában pontos képet, alátámasztásként talán hitelt ad.
Célszerű a platformok szerepeit nagyon alaposan letesztelni és arra használni, amire való. A TikTok esetében ez nálunk az elérés és a márkaépítés – vagy mostanában a hype generálás. Szinte minden partnerünknél a mátrixban ezt a helyet foglalja el az álló videós platform.
Erre viszont rendkívül alkalmas, akár általánosabb üzenettel, akár specifikusabb csoportokat fejben tartva kommunikálunk. Bár a célzás területén akadnak masszív hiányosságok, az érdeklődés alapú célzással hatékonyan tudunk szegmentálni és eltérő üzeneteket megjeleníteni. A jelenlegi 3.3 milliós közönség – amely folyamatosan bővül – aktívan figyel és jól reagál az üzenetekre, jobban, mint akár a többi platformon. Ha célunk az involvement erősítése, arra tökéletes eszköz lesz.
Ehhez persze a tartalomnak is ülnie kell. Ha a videó önmagában nem vonja be a figyelmet, nem késztet akcióra, akkor a fizetett kiemelés se fog rajta segíteni. Ha kíváncsi vagy, hogy építettük fel Pécs városának organikus tartalmait (1 Ft hirdetési költség nélkül), itt elolvashatod Liza cikkét.
Vannak olyan termékek, szolgáltatások, amik igénylik a vizualitást és erős szerepe van a meggyőzésben a videós bemutatásnak (tutorialok, testimonialok, vibe videók stb.), ebben az esetben a TikTokot semmiképp sem szabad kihagyni, ugyanis a közönség jelen van és figyel! HIába indult már el innen is az exodus a 20-30 év közöttiek körében, továbbra is dinamikusan nő a platform.
Azért vannak gondok is vele rendesen
A korábban említett hiányosságokat nem gyűjteném össze ismét – ez nem egy szakdolgozat, nem kell a karakterszámot növelni – de a háttérben is akadnak bonyodalmak. A fizetési, számlázási beállítások jelentősen kuszábbak a konkurens platformokhoz képest, legalábbis nem olyan letisztultak, mint a Meta esetében (igen, a Metát is lehet dicsérni néha, ha van miért).
Rendszerint futottunk be aktív hirdetés letiltásába – általában szexuálisnak vélt tartalom miatt.
A rendszeresen változó kezelőfelület arra enged következtetni, hogy a platform folyamatosan fejlődni akar és kiszolgálni a dinamikusan növekvő ppc testvérek körét. Azonban ezáltal bele futhatunk abba a gondba is, hogy havi szinten máshol találjuk meg a használni kívánt füleket.
Ezért használd Te is a TikTokot!
Talán az kiderült az eddigiekből, hogy a problémák ellenére örülök a TikTok – és azon belül is a hirdetési környezet – kiépülésének. A verseny alapvetően jót tesz a piacnak (legalábbis ezt mondják nálam sokkal okosabb közgazdászok nagyon régóta) és jelen esetben is ezt látjuk, a platform megjelenése magával rántotta az egész közösségi ökoszisztémát és lángra lobbantotta a régóta csak pislákoló social PPC gyertyáját.
Amennyiben szeretnéd erősíteni márkád, új, aktív közönséget elérni akik figyelnek is, akkor a TikTok legalábbis egy kiváló lehetőség rá. De! A nagy hatalommal nagy felelősség jár, a kalapács is képes építeni, de rombolni is. A márkáddal is ez a helyzet. A TikTok ki tudja emelni a versenytársak közül pozitív értelemben, de ehhez a tartalomnak is passzolnia kell, nem csak hozzád, de a platformhoz is. (Ha biztosra mennél TikTok stratégiáddal, keress meg minket) Rá kell hangolódni, nem fog működni a “jó lesz a Facebook copy ide is” hozzáállás.
Kb 55 éves korcsoportig bezárólag bizton számíthatsz rá, hogy a közönséged fent van TikTokon, itt el fogod tudni érni őket és figyelni fognak rád. És én ezt is javaslom neked (“és”-sel nem kezdünk mondatot, de ennyire fontosnak gondolom ezt, hogy érted még a szabályokat is megszegem), érd el őket, keltsd fel a figyelmüket, és itt meg is állhatsz, ami a TikTokot érinti.
Továbbra se felejtsd el, hogy több csatornád van (remélhetőleg) és ezek mind egy egészként segítik vállalkozásod sikerét. Ha elég mély nyomot tudsz hagyni a fogyasztóban itt, utánad fog menni, végre fogja hajtani a videó végi CTA-t.